На практиці часто виникають ситуації коли особи роками проживають однією сім’єю без офіційної реєстрації шлюбу, набувають спільне майно, а потім один з них помирає. У разі відсутності заповіту у другого з них виникає запитання спадкування за законом.
Відповідно до Цивільного кодексу України є п’ять черг спадкування, при цьому кожна наступна черга одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців першої черги, усунення їх від права на спадкування, не прийняття спадщини або відмови від прийняття.
До першої черги на спадкування, відповідно до статті 1261 ЦК України належать діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Важливо, якщо шлюб не був офіційно зареєстрований, чоловік і жінка не мають статусу подружжя і не мають права спадкувати один за одним за законом.
Розглянемо дві ситуації:
- Особи проживали однією сім’єю більше 5 років та у спадкодавця відсутні інші спадкоємці за законом чи заповітом.
У такому разі можна звернутися до суду з заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю. Після позитивного рішення суду особа буде належати до IV черги спадкоємців і за відсутності інших спадкоємців проблем з прийняттям спадщини не виникатиме.
- Особи проживали однією сім’єю, але на спадщину претендують інші спадкоємці ( I, II, III черги)
Єдиним дієвим способом захисту свого права на власність буде звернутися до суду з позовною заявою про визнання майна спільною сумісною власністю. Після рішення суду особа має право виділити своє майно, а спадкоємці будуть спадкувати лише у частці спадкодавця.
Однак, необхідно пам’ятати встановлення факту спільного проживання однією сім’єю можливе тільки якщо жодна з осіб не перебувала у зареєстрованому шлюбі з іншою особою (за період спільного проживання однією сім’єю)