Більшість з вас опинялися в ситуації, коли шукаючи той чи інший товар, блукаючи просторами Інтернету знаходили його та вели перемовини з продавцем щодо умов його придбання. Після узгодження усіх умов завершальним кроком такої угоди була оплата грошових коштів за товар. Досить часто продавець, бажаючи якомога швидше отримати від вас гроші, пропонує здійснити попередню повну оплату «зовсім недешевого» товару та перерахувати гроші на його банківську карту (інколи банківська картка підтягує дані зовсім іншої особи). Той, хто іде на поводу в такого «продавця» має великий шанс не отримати замовлений товар, а також перераховані продавцю кошти.
Найпоширеніші умови оплати товару: передоплата, оплата за фактом, післяплата, відстрочка платежу і оплата після продажу. Найбільш безпечною умовою оплати є та, коли ви отримуєте товар на пошті, перевіряєте його і лише після цього оплачуєте його вартість.
Ті, хто попалися на вудочку шахрая, звертаюся в поліцію із заявою про шахрайство. Однак, поліція в 99% випадків робить «відмовний матеріал» та рекомендує ошуканому покупцю звернутися до суду, оскільки вважає, що між сторонами виникли цивільно-правові відносини.
Існує правовий механізм повернення ваших коштів – це звернення до суду із позовною заявою про повернення безпідставно набутих коштів.
Стаття 1212 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно, в тому числі грошових коштів), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Даний спосіб захисту вашого порушеного права можна використовувати за таких умов:
По-перше, одна особа набуває/зберігає гроші чи майно за рахунок іншої особи;
По-друге, відбувався факт передачі коштів (доказами можуть слугувати, банківська квитанція, платіжне доручення тощо)
По-третє, відсутня правова підстава передачі коштів, або ж коли вона відпала (договір не було укладено, сторони відмовились від договору до його виконання та ін.);
По-четверте, завдана шкода у вигляді зменшення (не збільшення) майна;
За наявності усіх вище перелічених умов, у вас з’являється 100% можливість отримати позитивне для вас рішення суду та стягнути з шахрая перераховані йому грошові кошти в примусовому порядку через державну виконавчу службу чи приватного виконавця.
Будьте мудрими та пильними та не перераховуйте гроші за ще неотриманий товар незнайомій вам людині.
«Покуда есть на свете дураки, Обманом жить нам, стало быть, с руки.» – цитата найбільш талановитого шахрая ХХ століття графа Віктора Люстіга.
Пам’ятайте, що усі шахрайські схеми побудовані на людській жадності.